Budowa Parku Sensorycznego na terenie Radiostacji Gliwice

section-848f156

Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. pełniła rolę Menadżera Projektu i w imieniu Miasta Gliwice zajmowała się budową parku.

Ideą powstania parku jest popularyzowanie zjawisk fizycznych, które ze względu na swoje właściwości związane są z funkcją pełnioną dawniej i dziś przez Radiostację Gliwice. Projekt o wartości niemal miliona złotych został sfinansowany z budżetu Miasta Gliwice, a wykonany przez gliwicką firmę Fulco Technologie Budowlane Sp. z o.o. Dzięki tej inwestycji na terenie Radiostacji gliwiczanie i goście odwiedzający nasze miasto mają do dyspozycji całoroczną atrakcję sensoryczną.

section-eb30ce3

Park doświadczeń stanowi pierwszy etap realizacji inwestycji „Gliwickie Centrum Umiejętności”, która składa się z 10 interaktywnych urządzeń. Są to mechaniczne i elektroniczne urządzenia, które ułatwiają zrozumienie zjawiska dźwięku oraz jego fizycznych właściwości. W parku można nie tylko usłyszeć ale także zobaczyć i poczuć dźwięk na własnej skórze. W ramach zamontowanych w parku urządzeń znalazł się również symulator operatora kamery. Urządzenie pozwala sterować kamerą obrotową umieszczoną na zabytkowej wieży, dzięki czemu mamy możliwość oglądać szeroką panoramę Gliwic z wysokości ok. 60 m nad ziemią.

Dźwięk można również rozpoznać dzięki ukrytym w parku treściom multimedialnym, możliwym do odczytania w rozszerzonej rzeczywistości na ekranie telefonu lub tabletu. Bezpłatna dla użytkowników aplikacja „Park Doświadczeń Gliwice” znalazła się w sklepie Google Play i App Store, a specjalne kody umieszczono na kostkach, które pełnią również funkcję siedzisk. Pozwalają one dotrzeć do zabawnych filmów i animacji, które opowiadają o fizyce dźwięku. Aby ułatwić korzystanie z tej atrakcji, w parku znalazł się również punkt hot-spot. Oprócz urządzeń emitujących dźwięk, w parku znajdują się ławki, stoły, szerokie alejki i drewniana ścieżka–pomost. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także do poruszania się po terenie wózków dziecięcych.